معادل یک میلیارد دلار برای مواد اولیه موجود در گمرک، گواهی ارزی صادر شده است

رئیس کل بانک مرکزی در تشریح مسائل روز پولی، بانکی و ارزی با بیان اینکه حدود یک ماه از موافقت بانک‌ مرکزی برای ترخیص کالاهای اساسی انبار شده در گمرک می‌گذرد، عنوان کرد: در خصوص مواد اولیه کارخانجات انبار شده در گمرک، براساس اعلام وزارت صمت و سازمان گمرک که در صف تخصیص ارز بودند، معادل یک میلیارد دلار گواهی ارزی صادر شده است.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرامی شخصی خود نوشت: در مورد مابقی کالاهای ضروری انبار شده در گمرک نیز به محض اعلام لیست ثبت‌ سفارش‌های مرتبط، به فوریت تعیین تکلیف خواهند شد.

وی تاکید کرد: شبکه بانکی کشور در کنار خدمات ارزنده به اقتصاد کشور در بخش‌های تولید و خدمات، دارای اشکالات و ضعف‌هایی است که در روند بهبود تعامل با مشتریان در رصد بانک‌مرکزی قرار دارد.

همتی با تأکید بر اینکه در نقد عملکرد بانک‌ها باید منصف بود، گفت: همزمان با اینکه در نقد عملکرد بانک‌ها بایستی انصاف را رعایت کرد، باید به بانک‌ها هم کمک کرد که این مسیر را بهتر و با سرعت بیشتر طی کنند. بانک ‌مرکزی در دو سال اخیر برای اصلاح نظام بانکی، خصوصا نحوه امهال و محاسبه سود براساس مبانی شرعی، اقدامات بنیانی انجام داده است و به‌طور جدی دنبال اصلاحات بیشتر است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی برای کنترل ترازنامه خود و مهار تورم، چاره‌ای جز مقاومت در برابر خواسته‌هایی که در جای خود شاید ضروری باشد، ندارد. اجتناب از تسعیر ریالی تخصیص‌های ارزی صندوق توسعه ملی نیز در این راستا است. بی‌تردید کنترل نقدینگی و مهار تورم مهمترین قدم در بهبود و اصلاح کلان اقتصادی است.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه درکنار کنترل پایه پولی، اعمال سیاست‌های کلان احتیاطی در دستور کار بانک‌مرکزی است، تصریح کرد: یکی از ابزارهای مهم این سیاست، اعمال محدودیت و کنترل رشد ترازنامه بانکهاست که درکنار مجموعه دیگری از سیاست‌های کلان احتیاطی اعمال خواهد شد تا ثبات سیستم مالی و پولی استحکام بیشتری پیدا کند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=23525

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها