نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان:افزایش اهمیت اقتصاد دانش بنیان در بحران کرونا

نایب رییس اتاق  بازرگانی اصفهان یکی از مهمترین راهکارها در تغییر شرایط اقتصادی و نجات بخش صنایع را استفاده از ظرفیت‌های شرکت های دانش بنیان دانست و اظهار داشت : تغییر در رفتار اقتصاد بین الملل ، تغییر در منشاء تقاضا و حتی ایجاد انحراف در مسیر جهانی شدنِ اقتصاد  از دیگر توانایی های بالقوه این ویروس است که سبب افزایش اهمیت شرکت های دانش بنیان می شود.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد ، حمیدرضا قلمکاری در نخستین نشست  خبری مجازی با خبرنگاران اظهار داشت : انتشار ویروس کرونا در کشور سبب شد تا بسیاری از واحدهای اقتصادی و کسب و کارها به کاهش ساعت‌کاری و در برخی مواقع تعطیلی کامل روی آورند که خسارت‌های مالی زیادی را برای این بنگاه‌ها به همراه داشته است که این آسیب‌ها در بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی و زیر بخش های توریسم، حمل و نقل، پوشاک، آموزشی، خرده فروشی و مانند آن به مراتب بیشتر از سایر بخش‌ها است.

وی تصریح کرد: گفت: شیوع این ویروس در کشور سبب بسته شدن مرزهای کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان شده که این مهم تجارت خارجی ایران و صادرات کالا به این کشورها را با مشکل رو به رو ساخته است.

وی با بیان این‌که برای حفظ اشتغال و تولید در سال جهش تولید باید تامین نقدینگی بنگاه‌های انجام شود و مانع از خروج نیروها در بخش های صنایع، بازرگانی و کشاورزی شویم، افزود: تنفس در پرداخت‌های مالیاتی، پرداخت حداقل ۲.۵ میلیون تومان به بنگاه‌هایی که لیست بیمه را در فروردین و اردیبهشت حفظ کنند، باید انجام شود.

قلمکاری با اشاره به درصد زیان‌آری کرونا در سه بخش کشاورزی، صنایع و معادن و خدمات براساس تحلیل نخبه‌گان، ۱۰، ۲۰ و ۵۵ درصد است، بیان کرد: اثرات کرونا را در اقتصاد کلان بررسی کردیم، اگر ما سهم کشاورزی را ۹ درصد و سهم صنایع معادن ۴۶ درصد و خدمات را ۴۵ درصد بگیریم به رقم‌های بالایی در سه سناریو که تعریف کرده‌ایم، می‌رسیم.

وی سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص کشور را تنها ۵/. درصد اعلام کرد و ادامه داد: این درحالی است که مطابق با بیانیه گام دوم انقلاب این میزان باید به ۵۰ درصد افزایش یابد که شامل ۱۰ درصد فناوری های پیشرفته و ۴۰ درصد سایر فناوری ها است.

قلمکاری توجه به شرکت های دانش بنیان را یک تکلیف قانونی دانست و افزود: این شرکت‌ها از نظر اندازه کوچک و بسیار پربازده هستند، بنابراین، یکی از راهکارهای مهم در شرایط کنونی می‌تواند توسعه شرکت های دانش بنیان با هدف حمایت از بخش‌های اقتصادی و به ویژه بخش خدمات باشد. لذا در حال حاضر که با شیوع ویروس کرونا اساس رفتار اقتصاد بین‌الملل متفاوت شده است، نقش شرکت‌های دانش بنیان چندین برابر می‌شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=20739

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها