نخستین بار در خاورمیانه؛ ساخت بنا‌های فوق پیشرفته “گنبدی شکل” در نصف جهان

۳۰

شاخص اقتصاد – عیسی صادقی؛ ساختمان های گنبدی امروزه در دنیا به خاطر مقاومت بسیار بالا در برابر زلزله و سیل، از ویژگی نصب آسان و سریع به صورت پازلی برخوردارند و نقش مهمی در اجرا و رونق طرح های معماری مدرن و سنتی ایفا می کنند.
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی شاخص اقتصاد، ساختمان های گنبدی برای کاربردهایی همچون ویلاسازی، اسکان روستایی، دهکده ها و سایت های توریستی بسیار مناسب هستند و بخصوص در اقلیم مناطق وسیعی از ایران که تابستان گرم و خشک دارند، مقرون به صرفه اند و مصرف انرژی را به شدت کاهش می دهند.
جایی در استان اصفهان که قطب صنایع دانش بنیان در کشور شناخته می شود، شرکت دانش بنیانی به نام «گنبد سپید» توانسته است در زمینه توسعه و اجرای طرح استفاده از ساختمان های گنبدی شکل در معماری شهری پیشگام شود و به موفقیت های بزرگی دست پیدا کند.
در همین رابطه “مهدی چاوشی” مدیرعامل شرکت دانش بنیان «گنبد سپید» شهرک علمی- تحقیقاتی استان اصفهان اظهارداشت: شرکت دانش بنیان گنبد سپید شهرک علمی تحقیقاتی استان اصفهان برای اولین بار در خاورمیانه توانسته است به ساخت بنا‌های فوق پیشرفته روز دنیا به شکل گنبدی دست پیدا کند.
او افزود: ساخت چنین ساختمان‌های فوق پیشرفته‌ای می‌تواند علاوه بر رونق اقتصادی استان اصفهان در حوزه ساخت و ساز، در برابر حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و آتش سوزی نیز مقاوم باشد.
چاوشی تاکید کرد: قطعات و مصالح مورد استفاده در ساخت چنین ساختمان‌هایی به صورت پازل بوده و در مدت یک ماه آماده سازی و نصب می‌شود.
نقش موثر ساختمان های گنبدی شکل در مقابله با کرونا
چاوشی ادامه داد: به علت شیوع ویروس کرونا و ابتلای بسیاری از مردم جامعه به این بیماری و افزایش مراجعات افراد به بیمارستان ها، امروزه این شرکت، ساخت این بنا‌های فوق پیشرفته را در قالب احداث بیمارستان‌های مختلف در اولویت قرار داده است.
وی اضافه کرد: از سال گذشته تاکنون توانسته ایم در همین حوزه طراحی یک بیمارستان فوق پیشرفته ۲۰۰ تختخوابی ۴ هزار مترمربعی را در این استان انجام دهیم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان گنبد سپید شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان تصریح کرد: ساخت و احداث چنین بیمارستانی در مدت یک ماه قابل انجام بوده و این درحالی است که احداث چنین بیمارستانی به طور معمول بیش از ۳ تا ۵ سال زمان می‌برد.
چاوشی گفت: قیمت مصالح کاربردی برای ساخت این ساختمان‌ها ۸۰ درصد کمتر از مصالح کاربردی در ساختمان سازی است.
او تاکید کرد: مصالح ساخته شده در این شرکت انواع بتن‌های مدل VFRS است که از ویژگی منحصر به فرد آنها سبک بودن، مقاوم بودن، عایق بودن و قابل پشتیبانی با ورق فلزی است.
این فعال اقتصادی تاکید کرد: در این شرکت دانش بنیان بیش از ۳۰ نفر به صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند.
تحریم؛ مانع بزرگی برای توسعه ساختمان های گنبدی شکل در کشور
چاوشی درخصوص مشکلات و چالش‌های موجود در این شرکت افزود: متاسفانه از مهم‌ترین چالش‌های موجود در این شرکت، وجود تحریم هاست که باعث شده بسیاری از کشور‌ها از توانایی های استان اصفهان در این زمینه مطلع نباشند و سرمایه گذاری در این مورد صورت نگیرد.
وی تصریح کرد: اگر مسئولان بتوانند با تسهیلات مالی لازم و نظارت بیشتر در مقابله با دلالان مواد اولیه صنایع مربوطه شرکت ما اقدام موثری انجام دهند، قادر خواهیم بود در پیشبرد اهداف بزرگتر موفق شویم و اثر منفی تحریم ها را خنثی کنیم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان گنبد سپیده استان اصفهان گفت: متاسفانه وجود دلالان در بازار مواد اولیه صنایع شرکت ما باعث شده تا به خاطر قیمت های کاذب، در خرید این مواد لازم که عمدتا بتن های مخصوصی با عنوان VFRS است، دچار مشکل شویم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاخص اقتصاد