نرخ رشد اقتصادی ۸ درصد و تورم تک‌رقمی در برنامه هفتم/ اقتصاد ایران دانش‌محور می‌شود

تهران- ایرنا- دولت سیزدهم برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصدی که در سیاست‌های کلی برنامه هفتم تعیین شده برنامه‌های اصلاحی قابل توجهی را در بخش‌های سیاست‌گذاری اقتصادی و اجتماعی دنبال خواهد کرد.

به گزارش شاخص اقتصاد به نقل از ایرنا، یکی از اهداف کلی و اولویت اصلی برنامه پنج ساله هفتم توسعه پیشرفت اقتصادی توأم با عدالت با نرخ رشد اقتصادی متوسط ۸ درصد در طول برنامه تعیین و هدف‌گذاری شده است.

در سند برنامه پنجم ساله هفتم توسعه برنامه‌های اصلاحی قابل توجهی در حوزه اقتصادی و اجتماعی تدوین شده است که بحران نقدینگی و هدایت جریان پولی به سمت تولید، تغییر جهت‌گیری کشور از سوداگری و بازرگانی به تولید و ایجاد ارزش افزوده صنعتی، خدماتی و دانش بنیان، از جمله این سیاست‌ها است.

بر اساس سند برنامه هفتم توسعه‏، اقتصاد ایران به جای منابع محوری، دانش محور و دانش بنیان می‌شود، هر چند تحقق این مهم کار سخت و دشواری است ولی غیرممکن نیست.

تورم تک‌رقمی در برنامه هفتم توسعه

کسری بودجه دولت، رشد نقدینگی و ساختار اقتصادی کشور از عمده‌ترین عوامل ایجاد تورم هستند که مهم‌ترین تاثیر را بر توزیع درآمد و ثروت می‌گذارند. برای پیشگیری از افزایش تورم، مدیریت نقدینگی، استفاده صحیح از درآمدهای ارزی، افزایش بهره‌وری و کاهش کسری بودجه دولت، الزامات مهم احکام برنامه پنج ساله هفتم توسعه است.

همچنین یکی از عوامل افزایش نقدینگی و بروز تورم در کشور، تکالیفی است که بر دوش بانک‌ها گذاشته می‌شد که چنین ظرفیتی وجود نداشت و در نتیجه موجب اضافه برداشت می‌شد؛ لذا با اصلاح نظام بانکی، افزایش نقدینگی مدیریت می‌شود که با عملیاتی شدن همه این عوامل کاهش تورم به ۹.۵ محقق می‌شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=39300

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها