واردکنندگان نقشی در توزیع نهاده های دامی ندارند

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: واردکنندگان نهاده های دامی نقش مباشر دولت در تامین نهاده های دام و طیور دارند و هیچ نقشی در توزیع این اقلام ندارند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی شاخص اقتصاد به نقل از اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (آوندا)، « عباس حاجی زاده» افزود: بازار نهاده های دامی با چالش های جدی در بخش توزیع روبرو شده و همین امر در کاهش میزان تولید صنایع دام و طیور و افزایش قیمت اقلام پروتئینی نقش موثری داشته است.

وی افزود: تاثیر قیمت نهاده های دام وطیور یکی از مولفه های موثر در تعیین قیمت نهایی کالا است، اما مساله اصلی اینکه برخی مسئولان و مدیران ارشد کشور با دادن آدرس اشتباه افکار عمومی را به سمت حلقه نخست تامین نهاده های دامی هدایت می کنند.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران با بیان اینکه رییس دفترریاست جمهوری اعلام کرد: شبکه توزیع و افرادی که کالا وارد می‌کنند با دلال بازی واسطه گری‌های متعدد باعث شده اند قیمت کالا که با ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارزی که ستاد تنظیم بازار مشخص کرده‌، بالاتر رفته، درحالی که واردکنندگان به عنوان حلقه نخست تامین نهاده های دامی هیچ نقشی در توزیع و قیمت عرضه این اقلام ندارند.

حاجی زاده تصریح کرد: واردکنندگان به محض تامین ارز و صدور گواهی ترخیص کالا تمامی محموله را در بنادر و گمرکات به دارندگان حواله که بوسیله وزارت جهاد کشاورزی معرفی شده اند، تحویل می دهند به همین دلیل مشکلاتی که در توزیع، خرید و فروش حواله و عرضه این اقلام و قیمت هایی که در بازار آزاد برای نهاده های دامی تعیین می شود، ندارند.

وی افزود: واردکنندگان فقط به عنوان مباشرین دولت در تامین کالاهای اساسی عمل می کنند و با توجه به اینکه کلیه محموله های وارداتی در بنادر و گمرکات تحویل سیستم و عوامل دخیل  در بخش  توزیع داده می شود، بنابراین نمی توان معضلات ایجاد شده در بازار نهاده های دامی را به واردکنندگان نسبت داد.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران تصریح کرد: کارشناسان و فعالان بازار بر این باورند که ناکارآمدی سامانه بازارگاه، دخل و تصرف عوامل انسانی در بخش توزیع، بی توجهی به ضرروت اصلاح فوری ایرادها، سامانه باوجود هشدار کارشناسان و فعالان بازار و تحقق نیافتن وعده هایی که مسوولان به ویژه وزیر جهاد کشاورزی برای اصلاح ایرادات سامانه بازارگاه داده اند، موجب شده تا چنین وضعیتی در بازار نهاده های دامی ایجاد شود.

حاجی زاده گفت: با توجه به نقش موثر نهاده های دامی در قیمت تمام شده محصولات پروتئینی لازم است تا به جای آدرس غلط دادن در معرفی عوامل واقعی برهم خوردن نظم بازار نهاده های دامی، تلاش شود تا چالش هایی که در مسیر تامین کنندگان تا مصرف کنندگان نهاده های دامی وجود دارد، برطرف شود.

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=23416

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها