ورود بخش خصوصی به بازسازی سوریه با راه‌اندازی مرکز تجاری

نایب رئیس اتاق بازگانی مشترک ایران و سوریه اظهار داشت: سوریه برای ما حائز اهمیت است؛ زیرا در مرحله‌ بازسازی قرار گرفته و این ساختمان همچنان می‌تواند محلی برای مراودات تجاری بین ایران و سوریه باشد؛ سوریه امکانات خوبی دارد که مورد نیاز کشور ما باشد.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی شاخص اقتصاد به نقل از ایلنا، علی اصغر زبردست در مورد مرکز تجاری ایران در دمشق اظهار داشت: اتاق ایران یک ساختمان چندطبقه‌ای را در سوریه خریداری کرده بود که در اختیار اتاق‌های استان‌ها قرار دهد. بخشی را هم به شرکت‌هایی که توانمندی دارند، اختصاص داده که آنجا فعالیت داشته باشند. از همین روی، تعدادی شرکت که بعضی از آنها شرکت‌های دولتی نیز هستند، آنجا مستقر شده‌اند. این می‌تواند اقدامی باشد که بتوانند از نزدیک با تجار و فعالان اقتصادی سوریه کارشان را به پیش ببرند.

وی در خصوص اهمیت سوریه گفت:‌ سوریه برای ما حائز اهمیت است چراکه در مرحله‌ بازسازی قرار گرفته و این ساختمان همچنان می‌تواند محلی برای مراودات تجاری بین ایران و سوریه باشد؛ سوریه امکانات خوبی دارد که مورد نیاز کشور ما باشد. این مرکزی تجاری چند روز پیش افتتاح شده و کار خود را شروع کرده است.

زبردست درباره انجام مبادلات پایاپای بین ایران و سوریه نیز اظهار داشت: یکی از مسائلی که در مورد مشکلات انتقالات ارزی مطرح می‌شود، این است که مبادلات پایاپای انجام شود که هم کارخانه‌ها مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کنند و هم راحت‌تر از نقل و انتقال پول است. نیاز است که مجوزهای لازم گرفته شود. بنبراین، باید با سازمان توسعه تجارت به توافق برسند که به جای اینکه ارز بیاورند، مواد اولیه و وسایلی که مورد نیاز کارخانجات است و مجوز گشایش اعتبار آنها را گرفته‌اند از این طریق بیاورند. این توافقی است که با بانک مرکزی هم صورت گرفته است.

وی در پاسخ به این سوال که چه کالاهایی از سوریه وارد خواهد شد، گفت:‌ احتمالا بیشتر مواد اولیه کارخانجات آورده شود چون همه دغدغه ما این است که صادرات انجام شود؛ ولی خیلی از کارخانجات هم ماشین‌آلات و هم مواد اولیه نیاز دارند.

این عضو اتاق بازرگانی ایران و سوریه در پایان در مورد حضور ایران در بازسازی سوریه اظهار داشت: بخشی از این کار دست قرارگاه خاتم بوده و در حال حاضر در حال انجام است و شرکت‌های بزرگی هم آنجا حضور پیدا کرده اند؛ اما اعتقاد ما این است که بخش خصوصی باید این کار را انجام دهد و بخش دولتی کمتر آنجا حضور پیدا کند. به همین دلیل این مرکز تجاری می‌تواند موقعیتی را مهیا کند که فضا برای فعالان اقتصادی، چه در بخش خدمات فنی مهندسی و چه دیگر بخش‌ها در سوریه ایجاد شود.

شایان ذکر است ساختمان مرکز تجاری ایران در دمشق در ۱۲ طبقه به بهره‌برداری رسیده که دو طبقه آن به‌صورت نمایشگاهی است و در سایر طبقات خدمات مختلف در زمینه بازاریابی، حمل‌ونقل، مشاوره‌های حقوقی، بانکی، بیمه، نمایشگاه و غیره ارائه می‌شود. رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه از استقرار ۲۴ شرکت ایرانی در این مرکز و آغاز فعالیت آنها خبر داده بود.

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=24144

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها