وزیر صنعت: تولید برخی از صنایع کشور امسال رکورد زد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اعمال تحریم‌های ظالمانه دشمن علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: در ۱۰ ماهه امسال علاوه بر افزایش تولید محصولات، ایران در برخی صنایع موفق به ثبت رکورد شد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد و به نقل از ایرنا، رضا رحمانی روز پنجشنبه در شهرکرد تاکید کرد: در ۱۰ ماه امسال تولید کالاهای غذایی ۱۵ درصد، نساجی و پوشاک ۲۰ درصد و سیمان، روغن نباتی، کاشی و سرامیک، داروی انسانی و شیشه نیز در کشور روند افزایشی داشته است.

وی افزود: در این مدت علاوه بر افزایش تولید مس و فولاد، توانستیم در این بخش رکورد بزنیم و در بخش فولاد با پشت سرگذاشتن فرانسه و ایتالیا به رتبه دهم دنیا در این بخش برسیم.

رحمانی تصریح کرد: برای رسیدن به این جایگاه، ارز دولتی با نرخ ۴۲ هزار ریال در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفت.

وی یادآور شد:این موفقیت‌ها در حالی رخ داد، که دشمن با اعمال تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، قصد داشت تولید کشور را در ۳ ماهه آخر سال ۱۳۹۷ تعطیل کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: وضعیت تولید ۱۰۰ قلم کالای مهم و اساسی به صورت مستمر رصد می‌شود تا در زمان‌های خاص مانند نوروز به موقع تامین و در اختیار مردم گذاشته شود.

وی گفت: از این تعداد، قیمت ۷۲ قلم کالا روند کاهشی و ۲۸ قلم افزایش بسیار کمی داشته است.

وی افزود: در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت امسال ۳۴ برنامه در قالب ۷ محور اصلی تعریف کرده است، که نهضت ساخت داخل، انقلاب معدنی و صادرات از مهمترین این برنامه‌ها است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تا سال ۱۴۰۰ حجم کالاهای وارداتی برابر ۱۰ میلیارد دلار داخلی‌سازی می‌شود.

وی یادآور شد: اکنون ۹۰ درصد چادر مشکی مورد نیاز کشور وارد می‌شود؛ از این میزان فقط ۱۰ میلیون مترمربع در کارخانه حجاب شهرکرد به عنوان تنها تولیدکننده کشور تولید می‌شود به همین علت، راه‌اندازی تعدادی کارخانه تولید چادر مشکی در کشور در دستورکار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است، تا در این بخش به خودکفایی برسیم.

رحماانی تاکید کرد: ۷۰ درصد لاستیک کامیون کشور وارداتی بود که با افتتاح یک طرح جدید به ۵۵ درصد کاهش یافت.

وی افزود: با افتتاح ۴ طرح دیگر در آینده‌ای نزدیک علاوه بر خودکفایی در این حوزه صادرات نیز خواهیم داشت.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=20274

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها