پویش هر شهروند یک دیده بان در اصفهان کلید خورد/اطلاعات دیده بانان در نزد دستگاه قضا محرمانه خواهد ماند

کمیسیون مسوولیت های اجتماعی اتاق بازرگانی اصفهان با مشارکت  دادگستری استان  اقدام به راه اندازی پویش هر شهروند یک دیده بان کرد.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهانمحمدمحسنی،معاون امور اقتصادی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان با بیان اینکه مطابق با اصل ۱۵۶ قانون اساسی دو وظیفه در حوزه مردم شامل پیشگیری از وقوع جرم و صیانت از حقوق عامه جزو وظایف قوه قضاییه می باشد، افزود: با تشکیل معاونت پیشگیری از وقوع جرم برنامه ریزیهایی در خصوص افزایش تعاملات با مردم انجام شد.

وی مشارکت با نهادهایی چون شهرداری، بهزیستی، کمیته امداد و NGOها را از جمله تعاملات این معاونت با دستگاه های مختلف عنوان و تصریح کرد: در سال گذشته به منظور استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی در راستای برطرف شدن معضلات اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرایم و رسیدگی سریع و قاطع به تخلفات و جرایم ،قوه قضاییه سامانه‌ای تحت عنوان سامانه جامع اطلاعات مردمی (سجام) را راه اندازی کرد.

محسنی هدف اولیه از ایجاد این سامانه را سهولت ارتباط مستقیم مردم با دستگاه قضا عنوان کرد و افزود: در حال حاضر بیش از ۱۰۷ هزارنفر در سامانه سجام اعلام آمادگی کردند و آمار استان اصفهان نیز پس از اطلاع رسانی در خصوص ظرفیت های این سامانه و در زمان شیوع بحران کرونا افزایش یافت.

معاون امور اقتصادی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان از امکان رصد گزارشات توسط شخص گزارش دهنده و امکان مطالبه گری در این حوزه خبر داد و گفت: در روزهای نخست اسفندماه سال گذشته با حجم گسترده ای از گزارشات مردمی به ویژه در حوزه احتکار کالاهای سلامت محور مواجه بودیم که منجر به بالغ بر هزار میلیارد تومان کشفیات در این حوزه شد.

محسنی تاکید کرد: هیچ محدودیتی برای دیده بانان در نظر گرفته نشده و آنها می توانند گزارشات خود در حوزه های مختلف اعم از سلامت، اقتصادی، اجتماعی، کودک آزاری وغیره را اعلام کنند.

وی در ادامه گفت: اطلاعات دیده بانان در نزد دستگاه قضا محرمانه خواهد بود تا از این طریق بتوان گزارشات مبنی بر درخواست رشوه، گرانفروشی، احتکار،فرار مالیاتی را به راحتی پیگیری کرد.

محسنی در ادامه سخنان خود بر نقش موثر اتاق بازرگانی اصفهان و فعالان اقتصادی استان برای انعکاس موارد تخلف به معاونت پیشگیری از وقوع جرم تاکید کرد.

امیررضا صفایی، مسوول کمیته مسوولیت های اجتماعی و سمن ها ذیل کمیسیون مسوولیت های اجتماعی و تشکل های اتاق بازرگانی با بیان اینکه این کمیته در راستای مسوولیت اجتماعی اتاق های نسل سوم تاکنون چهار پویش کمک، آلودگی هوا، سیل سیستان و بلوچستان و کرونا را راه اندازی کرده است، از راه اندازی پویش پنجم با نام هر شهروند یک دیده بان خبر داد.

در ادامه محمد صافی دستجردی، قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در امور مشارکت های اجتماعی نیز با تاکید بر لزوم راه اندازی سوت هشدار استان و کشور در خصوص تبعات اقتصادی ویروس کرونا بر زندگی شهروندان، گفت:در شرایط ویژه امروز برای ایجاد امنیت بیشتر در جامعه لازم است  بخش خصوصی فعالان اقتصادی و افراد متمول جامعه در راستای کمک به افراد آسیب دیده که منابع در آمدی آنها به واسطه کرونا محدودتر شده است بسیج شوند.

وی با اعلام اینکه در حال حاضرشیب ویروس کرونا نسبت به ماه های پایانی سال گذشته بیشتر شده، از بی توجهی مردم و مسئولین به این امر ابراز نگرانی کرد.   

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=22407

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها