کرونا و گردشگری؛ خسارت اولیه آژانس های مسافرتی اصفهان ۱۰ میلیارد تومان است

رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری و زیارتی استان اصفهان گفت: خسارت ناشی از اتفاقات سال ۹۸ مانند سیل تا بروز شیوع ویروس کرونا دفاتر این استان حدود ۱۰ میلیارد تومان تخمین زده می شود.

سید محسن روناسی در گفت و گو با پایگاه خبری شاخص اقتصاد گفت: به طور متوسط هر دفتر حدود ۴۰۰ میلیون تومان متضرر شده است، به طوری که این اتفاقات آژانس ها را نابود و ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها  ورشکسته کامل شده اند.

وی با بیان اینکه تابستان و نوروز بهترین زمان برای فعالیت آژانس های مسافرتی است، افزود: متاسفانه درنوروز امسال شیوع ویروس کرونا فرصت جبران ورشکستگی را از این دفاتر گرفت و حتی پول هایشان که در ایرلاین ها و کشورهای دیگر سرمایه گذاری شده بود، درگیر شده است.

روناسی گفت: به عنوان مثال یکی از دفاتر ما در ژاپن ۱۵۰ هزار دلار سرمایه گذاری کرده بود که این پول درگیر شده و یا ایرلاین های خارجی و هواپیمایی ترکیه بدون دلیل وجوه دفاتر آژانس ها را پرداخت نکرده اند و حتی نمایندگی اصفهان نیزپاسخگو نیست. 

وی تصریح کرد: هزینه اجاره دفاتر و کارکنان آژانس ها نیز با شیوع ویروس کرونا، مشکل دفاتر را دوچندان کرده و دفتر ما توان پرداخت این هزینه ها را ندارند.

رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری و زیارتی استان اصفهان در خصوص تسهیلات و کمک های دولتی نیز به بخش گردشگری گفت: این کمک ها در قالب امهال ۳ ماه هزینه بیمه ای یا در خصوص هزینه های آب و برق دفاتر است که این ارقام در قبال ضرر چند صد میلیونی آنان بسیار ناچیز است و از سویی این دفاتر فعالیتی نداشته اند که بخواهند بیمه و مالیات پرداخت کنند.

وی پیشنهاد کرد: دولت اگر کمکی بخواهد داشته باشد، باید در قالب وام بلاعوض و یا بدون بهره باشد.

روناسی تاکید کرد:وام ۱۲ میلیون تومانی دولت با بهره ۱۲ درصد به دفاترآن هم در شرایطی که فعال بوده باشند، دردی از آنان دوا نمی کند و برای دفاتر ما این راه حل اثرگذار نیست.

وی ادامه داد: دولت اگر می خواهد کمک کند باید هزینه های بیمه ای را حذف کند، مالیات بر ارزش افزوده نگیرد و وام کم بهره به دفاتر آژانس ها بدهد، زیرا برنامه های اعلام شده ازسوی دولت، دور زدن دفاتر آژانس است، زیرا آنان توان پرداخت مالیات و یا سایر هزینه ها را در این شرایط ندارند.

وی در خاتمه گفت: ۳۰۰ آژانس گردشگری و مسافرتی و نیز زیارتی با اشتغالزایی ۲ هزار و ۷۰۰ نفر در استان اصفهان وجود دارد که ۲۳۷ دفتر عضو این انجمن هستند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=20975

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها