کرونا و گردشگری؛آینده شغلی راهنمایان گردشگری به خطر افتاده است

رییس انجمن راهنمایان گردشگری استان اصفهان با اشاره به پیامد شیوع ویروس کرونا در ایران و دیگر کشورها و با ابراز تاسف از وضعیت موجود گفت: آینده شغلی راهنمایان گردشگری تحت تاثیر این پدیده شوم، تا ماهها با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

مریم هدائیان در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری شاخص اقتصاد افزود: متاسفانه در ماههای پیش رو بروز این شرایط، گردشگری داخلی را هم تحت الشعاع خود قرار می دهد و امنیت شغلی این قشر را به خطر می اندازد.

وی ادامه داد: این روند حتی پس از عادی شدن شرایط، یکسال زمان خواهد برد تا با انجام کار تبلیغاتی و درست کردن زیرساخت ها برای ورود تورهای گردشگری خارجی تا حدودی بهبود یابد.

هدائیان تصریح کرد: راهنمایان گردشگری مهمترین نقش را برای وارد کردن ارزهای خارجی و بهبود و رونق کسب و کار کشور برعهده دارند که در این راستا دولت و دست اندرکاران صنعت گردشگری باید چاره اندیشی کنند.

وی تاکید کرد: راهنمایان گردشگری در خط مقدم برای رونق صنعت گردشگری قرار دارند و در صورتی که ۶۰ تا ۷۰ درصد از این قشر به سر کار خود بازنگردند، چه بسا این صنعت با مشکل جدی تری به نسبت الان در پساکرونا مواجه خواهد شد. 

رییس انجمن راهنمایان گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: یک راهنمای گردشگری در هفته به طور متوسط به ۳۰ تا ۴۰ گردشگری خارجی خدمات ارایه می کند که این برای درآمدزایی و ایجاد اشتغال در کشور از یکسو و جذب بیشتر گردشگر کمک می کند.

وی گفت: با همه این مسوولیت و حساسیت کار و حتی در شرایط سخت آب و هوایی این قشر به ارایه خدمات به گردشگران می پردازند، اما کمترین توجه باز هم به این بخش است.

هدائیان تاکید کرد: گردشگر باید بیاید تا این قشر درآمد کسب کند و گردشگری نیز رونق یابد، اما شرایط موجود موجب شده تا نیمی از ۲۰۰ راهنمای گردشگری در شهر اصفهان و ۸۰۰ راهنما در سطح شهرستانهای استان اصفهان از کار بیکار شوند.

وی در عین حال خواستارتشکیل صندوق حمایتی و نیز اعطای وام بلاعوض و بدون بهره برای این قشر در شرایط شیوع ویروس کرونا شد.

هدائیان با بیان اینکه راهنمای گردشگری به دو نوع طبیعت گردی و فرهنگی تقسیم می شود، گفت: الزام داشتن به راهنما و اینکه هر تور باید یک راهنمای متخصص داشته باشد را از دیگر مواردی دانست که بی توجهی به آن و این بخش و حتی این صنعت را دچار چالش می کند.

وی در خاتمه گفت: سازمان های دولتی بدون داشتن راهنمای تور حق ندارند، اقدام به برگزاری تورهای طبیعت گردی و فرهنگی نمایند، زیرا برای بازدید کننده بسیار مهم است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=20863

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها