کشاورزی ،موتور محرک رشد اقتصادی در شرایط کنونی

رییس اتاق کاشان گفت: امروز موتور محرک رشد اقتصادی در حال حاضر کشور کشاورزی است  و سایر بخش‌های اقتصادی منفی شش تا هشت پیش بینی می شود  و تنها بخشی که می تواند ما را به صفر یا منفی دو برساند، کشاورزی است اما این بخش اقتصادی مظلوم واقع شده است.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی کاشان،محمود تولایی در نشست کمیسیون کشاورزی، آب ، منابع طبیعی  و محیط زیست اتاق کاشان اظهار داشت:کشاورز بر اساس میزان مجوز و آب‌دهی چاه نسبت به لوله‌ و شبکه‌گذاری برای آبیاری قطره‌ای و بارانی و دیگر روش های نوین برنامه‌ریزی و هزینه  کرده است اما هنگامی که میزان مجوز را و برداشت چاه به نصف کاهش می یابد، منابع و تجهیزات نوین کشاورزی نیز از بین رفته و کل کار از انتفاع خارج می شود چه کسی پاسخگوی این خسارت خواهد بود؟

وی با اشاره به کاهش میزان دبی چاه‌های قانونی و مجوز دار کشاورزی این منطقه تاکید کرد: برای کنترل و نظارت بر آب چاه‌های کشاورزی باید چاه‌های غیرمجاز مسدود شود.

وی ادامه داد: مطالعات نشان میدهد اگر دولت بتواند جلو متخلفین را بگیرد افزایش برداشت از منابع زیاد نیست و سطح معقولی است اما بجای برخورد با چاه های غیر مجاز، از برداشت چاه های مجاز جلوگیری می کنند.

در ادامه مهرداد مرادوند مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه مسایل و مشکلات کشاورزی در اکثر نقاط کشور یکسان است، اظهار داشت: مظلوم ترین بخش مربوط به بخش کشاورزی است و از این رو مشکلاتی را برای کشاورزی و کشاورز به وجود آورده است و این موضوعات در راستای ضد توسعه کشاورزی است.

وی ضمن انتقاد از ماده ۱۰۱ و عدم صرفه اقتصادی برای کشاورز برای ایجاد واحد کشاورزی در محدوده شهری افزود: بهترین راهکار منطقه بندی قانون است و اتفاق افتادن آن می تواند به یک نتیجه و اجماع خوبی رسید در حالی که دست مدیران کل در این زمینه بسته است.

کاشان قطب تولید ماهی های زینتی است

سپس سید تقی حجازی عضو هیات نمایندگان اتاق کاشان، بخش کشاورزی را به عنوان صاحب اصلی آب عنوان کرد و خواستار واگذاری مالکیت آب  به مالک اصلی آن، بخش کشاورزی شد.

عضو هیات رییسه اتاق کاشان افزود: اگر در ماهیان زینتی به عنوان شاگرد اول کشور هستیم چون از دیرباز مردم در منطقه دو شغله بوده و کشاورزی در کنار صنعت رونق داشته و دارد.

رییس کانون گل سرخ با اشاره به تحقیقاتی که در زمینه مصرف بهینه در دانشگاه صورت گرفته اظهار کرد: دانشگاه در زمینه آبیاری و مصرف بهینه آب به پیشرفت بخش کشاورزی کمک می کند پس محدودیت در شیوه مصرف آب گذاشته، نه اینکه بخش کشاورزی را محدود کنید.

توسعه دامپروری در کاشان مورد توجه قرار گیرد

 سیدجواد ساداتی نژاد رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید گلخانه را در منطقه توسعه دهیم، اظهار داشت: قوانین دست و پا گیر باعث شده است که مشکلاتی برای توسعه بخش کشاورزی ایجاد شده است و بر همین اساس لازم است در این زمینه اقدامات لازم صورت پذیرد.

وی ضمن تاکید بر توسعه دامپروری افزود: لازم است تا برای پرورش ماهیان آب شور به ویژه ماهی تیلاپیا اقدامات لازم صورت پذیرد تا مشاغل قابل توجهی را در این زمینه انجام شود چرا که این منطقه پتانسیل های مختلف کشاورزی دارد.

گفتنی است حوزه کشاورزی در اوضاع و شرایط فعلی و با توجه به تحریم های اخیر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است در حالی که بهره وری این بخش با وجود تحریم ها حفظ و ارتقاء پیدا کرده است و از این رو لازم است تا بیش از پیش به آنان رسیدگی شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=22187

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها