گردهمایی سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا در راستای مقابله با ویروس کرونا

رهبران اتحادیه اقتصادی اوراسیا در نشستی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، خواستار پایان جنگ‌های تجاری و تحریم کشورها در عصر کرونا شدند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد به نقل از ایرنا، سران روسیه، بلاروس‌، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان همچنین در بیانیه مشترک خود در پایان کنفرانس بر آمادگی مجدد خود برای مبارزه مشترک با ویروس کرونا تاکید کردند.

هم‌اکنون پنج کشور روسیه، بلاروس‌، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان عضو اتحادیه اوراسیا هستند، اما این اتحادیه با بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین‌المللی برای فعالیت در چارچوب این اتحادیه اعلام آمادگی کرده است.

ایران در سال ۱۳۹۵ به کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری را داد؛ پیشنهادی که از جانب اعضای آن نیز مورد استقبال قرار گرفت.

طی دو سال مذاکرات متعدد و ارزیابی کمی و کیفی اقلام و میزان تعرفه ترجیحی، بالاخره این موافقتنامه در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در قزاقستان به امضا رسید.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال ۲۰۱۴ میان کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان منعقد و جایگزین اتحادیه گمرکی اوراسیا شد و سپس کشورهای ارمنستان و قرقیزستان نیز به عضویت آن در آمدند.این اتحادیه کار خود را به طور رسمی از اول ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرد.کشورهای عضو اوراسیا هم اکنون ۲۰ میلیون کیلومترمربع مساحت و بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارند که ۵.۲ درصد جمعیت جهان است. درباره اهداف این اتحادیه اقتصادی می‌توان به تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشورهای مستقل هم سود عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی اشاره کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=20854

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها