گلشیرازی: شیوع ویروس کرونا تلنگری به اقتصاد کشور بود

رییس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: شیوع ویروس کرونا تلنگری به بنگاههای اقتصادی بود که چگونه با تغییرات دنیای کنونی و ابزارهایی که برای جهش تولید دارند و فرصتی را برای ما فراهم آورده است، کنار بیایند.

به گزارش پایگاه خبری شاخص اقتصاد، مسعود گلشیرازی در دومین نشست خبری با اصحاب رسانه اصفهان طی سال جاری که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، تاکید کرد: در این راستا ما کارگروه هایی را در چهار محور جهت بیداری اقتصادی تعریف کردیم که پیش بینی می شود این موج که با ورشکستگی بنگاهها در نگاه بدبینانه ما تا بهمن ماه امسال است، ادامه یابد.

وی گفت: اتاق بازرگانی در این شرایط وظیفه بیدارسازی بنگاههای اقتصادی با تشکیل دوره های توانمند سازی برای آنها را برعهده دارد.

رییس اتاق بازرگانی اصفهان افزود: امروز ما یک پکیج ۱۰ دوره ای رهبری در مدیریت و تغییرات در بازاریابی، مالی، منابع انسانی، زنجیره تامین و چگونه به سمت دنیای نرمال حرکت کنند را طراحی تا در دوره ۹ تا ۱۵ ماهه با عنوان کرونا و دولت و اینکه صنایع ما چه اقداماتی را پیش بینی کنند، تعریف کرده ایم.

وی گفت: بنگاههای اقتصادی ما باید بدانند که کرونای صنعتی ۹ تا ۱۵ ماهه تمام ارکان آنها را در برمی گیرد که باید ساختار مدیریتی برای آن ایجاد کنیم،

 گلشیرازی ادامه داد: ما امروز بسته ای را ارایه می کنیم تا بنگاههای اقتصادی ما بتوانند دوره توانمند سازی بحران را بخوبی مدیریت کنند.

اهالی کسب و کار برای گذار از این بحران بسیج شوند

وی همچنین گفت: اهالی کسب و کار و حوزه های اجتماعی، با درک صحیح از پیامدهای ناشی از کرونا جهت گذار از این بحران بسیج شوند.

گلشیرازی افزود: اهالی کسب و کار و حوزه های اجتماعی در این بسیج عمومی باید بتوانند در کنار هم با اقدامات فشرده این پارادایم را به سرانجام مقصود برسانند.

وی ادامه داد: بروز این پدیده نه تنها وضعیت اقتصادی جهان را دگرگون خواهد کرد، بلکه این مساله در دفتر مطالعات اقتصادی اصفهان حکایت از آن دارد که در سه سناریو خوشبینانه، میانه و بدبینانه ۱۵ تا ۱۶ ماه درگیر کرونای صنعتی هستیم که این برای اصفهان فزون تر از معدل کشوری است.

وی گفت: تولید ناخالص داخلی (GDP ) ما در اصفهان بین ۱۲ تا ۲۰ درصد را در این دوران نشان می دهد که پیش بینی می شود این را از دست بدهیم و این بدان معنی است که سفره های مردم کوچک تر و قدرت خرید نیز کاهش می یابد و عملکرد ما نیز با سختی روبه رو خواهد بود.

بنگاههای اقتصادی با هوشمندی بحران را به فرصت تبدیل کنند

گلشیرازی ادامه داد: در سطح حاکمیت و بنگاههای اقتصادی و خانواده ها می طلبد تا با هوشمندی ، این بحران را به فرصت تبدیل کنیم .

وی گفت: ما برای کرونای صنعتی و بیداری اقتصادی در اتاق اصفهان، سه محور؛ در کجا هستیم و اثرات پارادایم و دگرگونی بر کسب و کار و اقتصاد ما چه خواهد بود، همچنین تعریف کنیم چه فعالیتی باید در عصر “بیداری اقتصادی” که می باید مبتنی بر هوشمندی و تطبیق پذیری سریع و بسیج امکانات در سطح دولت انجام شود، دوم بنگاههای اقتصادی در دوره ۹ تا ۱۵ ماهه با ایجاد ستادهای بحران در سازمان های خودشان و همچنین نهادهای اجتماعی با تشکیل ستادهای بحران به رسالت اصلی خودشان عمل کنند و در گام سوم؛ اتفاقاتی است که باید در سطح جامعه بیفتد که اینک شاهد یک همدلی و همراهی در جامعه هستیم را ساماندهی کردیم.

اقدامات دولت را در اتاق بازرگانی بررسی می کنیم

وی در ادامه افزود: ما در شرایط  کنونی، اقدامات دولت را ناکافی می دانیم و این مهم را باید در اتاق بازرگانی اصفهان بررسی کنیم  و از سویی بنگاههای اقتصادی بدانند که در کرونای صنعتی نباید به عقب برگردند.

رییس اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد: امروزه اگر دولت و بنگاههای اقتصادی در بیداری اقتصادی نقش ایفا نکنند، شاید پیامدهای سختی برای ما به همراه داشته باشد و اگر امسال به اندازه ۱۰ سال کار نکنیم، جبران آن به مراتب در آینده سخت تر خواهد بود.

وی ادامه داد: در بحث کرونا اگر با هوشمندی وارد شویم، امیدوار می شویم که این بحران را به خوبی مدیریت کرده ایم.

گلشیرازی بیان داشت: هر اصفهانی در شرایط کنونی، چهار میلیون تومان متضرر شده و اینک ما شاهد کوچک شدن سفره مردم هستیم

وی ادامه داد: به جای آنکه در خانه بمانیم باید در کنار اقتصاد بمانیم را در جامعه نهادینه کنیم، تا تغییر را حس کنیم و بدانیم زنجیره فروش، منابع و زنجیره انسانی و منابع مالی باید ایجاد شود، ضمن آنکه اگر در دولت و بنگاههای اقتصادی این محورها انجام نشود، شاید روزهای دشوارتری در پیش رو داشته باشیم.

گلشیرازی در ادامه افزود: سوء مدیریت در شرایط کنونی یک آسیب و تهدید جدی برای سازمانهاست که باید در این شرایط به درستی عمل کنیم و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و با عصر بیداری، حوزه اقتصاد را به جایگاه مطلوب برسانیم.

وی در خصوص اقدامات اتاق در بحث تجارت الکترونیک با شیوع ویروس کرونا گفت: اتاق بازرگانی طبق قانون در گام اول به عنوان مشاوره با ارکان تصمیم ساز کشور مطرح است، بنابراین اولین رسالت ما هشدار است که چه اتفاقی دارد، می افتد؟

بسته های دولت برای بنگاه های اقتصادی ناکافی است

وی همچنین گفت: ما معتقدیم بسته های دولت برای بنگاههای اقتصادی در شرایط کنونی ناکافی است و یا کامل اجرا نشده است و ما در اتاق موظفیم تا تعلل در بسته ها را به بحث بگذاریم تا ببینیم که بسته های حمایتی دولت و حاکمیت در بحران اقتصادی و گذار از کرونا چه تبعاتی برای کشور خواهد داشت و می طلبد تا در این خصوص جدی تر عمل کنیم.

گلشیرازی افزود: زمان آن فرا رسیده تا عبارت در کنار اقتصاد بمانیم را عملیاتی کنیم تا در دوران کرونا با هوشیاری چرخ های اقتصادی را به حرکت در بیاوریم.

وی گفت: ما معتقدیم بسته های دولت نه تنها کافی نبوده بلکه معتقدیم در این شرایط بنگاههای اقتصادی و قشر زحمتکش کارگر به داد خودشان برسند.

رییس اتاق بازرگانی اصفهان در خاتمه ابن بشست افزود: دولت باید نقش خودش را در این خصوص بخوبی انجام دهد، معتقدیم ایران در این شرایط فضایی شد، این پدیده را نه تنها نظامی و علمی بلکه اعتقادمان این است که این اتفاق مهمی جهت تقویت اقتصاد کشور است، همینطور باید با هوشمندی در حوزه اقتصادی باید از بنگاههای و اقتصاد کشور حمایت کنیم.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=21164

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها