گمرکات کرمانشاه از صادرات ایران به عراق سهمی ۴۴ درصدی را به خود اختصاص داد

کرمانشاه- ایرنا- سرپرست حوزه نظارت گمرکات کرمانشاه گفت: حوزه نظارت گمرکات استان در فروردین ماه سال‌جاری از کل صادرات زمینی جمهوری اسلامی ایران به عراق، سهم ۴۴ درصدی آن را از حیث ارزش به خود اختصاص داد.

به گزارش شاخص اقتصاد، «علی اصغر عباس زاده» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در نخستین ماه از سال جاری از طریق مرزهای زمینی کشورمان ۴۴۵ میلیون و ۳۲۵ هزار و ۵۴ دلار کالا به وزن یک میلیون و ۲۷۴ هزار و ۳۹۶ تن به کشور عراق صادرات شد.

به گفته وی حوزه نظارت گمرکات کرمانشاه با صادرات ۱۹۵ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۴۱۱ دلار کالا با وزن ۵۱۳ هزارو ۹۰۸ تن آن از لحاظ ارزش سهم ۴۴ درصدی و از حیث وزن سهم ۴۰ درصدی از صادرات زمینی به عراق را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: در بین گمرکات استان کرمانشاه، گمرک پرویزخان با صادرات ۸۲ میلیون و ۵۵۹ هزار و ۳۱ دلار کالا به وزن ۲۰۲ هزار و ۳۹۷ تن بیشترین سهم را بخود اختصاص داده است و گمرک خسروی با صادرات ۵۰ میلیون و ۴۲۲ هزار و ۷۲ دلار کالا به وزن ۱۴۴ هزار تن در جایگاه بعدی قرار دارد.

عباس زاده، سهم صادرات گمرک سومار به عراق را ۴۰ میلیون و ۱۰۲ هزارو ۸۲۲ دلار کالا به وزن ۹۵ هزار و ۹۴۵ تن عنوان کرد.

سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان کرمانشاه سهم صادرات گمرکات شیخ صله و شوشمی به کشور عراق را به ترتیب ۱۷ میلیون و ۱۶۶ هزار دلار به وزن ۴۰ هزار و ۵۲۸ تن و پنج میلیون و ۳۱ هزار دلار به وزن ۳۱ هزار تن عنوان کرد.

وی عمده کالاهای صادراتی از طریق حوزه نظارت گمرکات استان را میلگرد و آهن آلات، کاشی و سرامیک، میوه و تره بار، سنگ‌های ساختمانی، لبنیات، انواع محصولات پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف عنوان کرد.

ارزش کالاهای ترانزیت داخلی حوزه نظارت گمرکات کرمانشاه رشد داشته است

سرپرست حوزه نظارت گمرکات کرمانشاه در ادامه از رشد ۲ هزار و ۶۹۸ درصدی ارزش کالاهای ترانزیت داخلی حوزه نظارت گمرکات استان در فروردین ماه سالجاری خبر داد.

عباس زاده، ارزش کالاهای ترانزیتی داخلی گمرکات استان کرمانشاه در فروردین ماه سال جاری را ۱۲ میلیون و ۹۵۴ هزار و ۵۵ دلار به وزن چهار هزار و ۷۰۹ تن عنوان کرد.

وی افزود: این میزان کالا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از حیث ارزش ۲ هزار و ۶۹۸ درصد رشد و از لحاظ وزن پنج هزار و ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی عمده کالاهای ترانزیتی داخلی حوزه نظارت گمرکات استان کرمانشاه را تجهیزات خط تولید و ضایعات کارتن عنوان کرد.

انجام تشریفات گمرکی کالای همراه بیش از ۲۹ هزار مسافر

سرپرست حوزه نظارت گمرکات کرمانشاه همچنین از انجام تشریفات گمرکی کالاهای همراه ۲۹ هزار و ۳۹۹ مسافر ورودی و خروجی از گمرکات استان در فروردین ماه سال جاری خبر داد.

عباس زاده اظهار داشت: از این میزان مسافر در فروردین ماه سال جاری، ۱۵ هزار و ۵۸۰ نفر آن، مسافران ورودی به کشور است که از طریق گمرکات مرزی پرویزخان و خسروی وارد کشور شده اند.

وی افزود: تعداد مسافران ورودی به کشور در فروردین ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۷۵ درصدی داشته است.

سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان کرمانشاه سهم مسافران خروجی از گمرکات مرزی پرویزخان و خسروی در فروردین ماه سال جاری را ۱۳ هزار و ۸۱۹ نفر اعلام کرد و افزود: این تعداد مسافر خروجی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۸۴ درصد افزایش داشته است.

عباس زاده افزود: در مجموع در فروردین ماه سال جاری ۲۹ هزار و ۳۹۹ مسافر از مرزهای خسروی و پرویزخان تردد داشته اند که تشریفات گمرکی کالاهای همراه آنان توسط کارکنان گمرکات خسروی و پرویزخان در کوتاه ترین زمان انجام پذیرفته است.

کرمانشاه ۲ مرز رسمی و و ۵ بازارچه مرزی دارد

به گزارش ایرنا، استان کرمانشاه در مجموع ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرسی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می‌شود.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز رسمی پرویزخان قطب اقتصادی غرب کشور و از مرزهای فعال است و ۴۵ درصد صادرات کالاهای غیر نفتی از کشورمان به کشور عراق از طریق این مرز صورت می‌گیرد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=39218

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها