یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی به تجهیزات مدرن مجهز شد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: تاکنون یک میلیون و 600 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی تقریبا به صورت یکپارچه شده و به تجهیزات مدرن مجهز شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، صفدر نیازی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، در نشست خبری اظهار داشت: در باغات چالش جدیدی داریم و آن تغییر کاربری است. در موضوع زراعت هم نمی‌توانیم طرح‌های بزرگی اجرا کنیم زیرا زمین‌های زراعی کوچک‌مقیاس شده‌اند.

نیازی ادامه داد: پروژه‌ای تعریف شده با عنوان «آبخیز تا جالیز» که در حال اجراست و در این طرح، بالادست جدی گرفته می‌شود و اگر قرار است قنوات مشکلی نداشته باشد باید روی این مهم کار شود.

وی با بیان اینکه تهیه خاک سخت‌تر از تهیه آب است، عنوان کرد: منابع اعتباری برای اولین بار در بودجه ۱۴۰۲ حدود ۳۵ میلیارد تومان برای مطالعات خاک هزینه خواهد کرد. هرچند مبلغ زیادی نیست اما به عنوان اولین گام که به طور جداگانه به موضوع خاک در بودجه ۱۴۰۲ توجه شده، مهم است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی درباره تعداد چاه‌های مجاز و غیرمجاز گفت: تعداد ۴۵۴ هزار چاه مجاز در کشور وجود دارد و ۴۰۰ هزار چاه غیرمجاز نیز وجود دارد البته این اعداد براساس شنیده ماست چون آمار دقیق را وزارت نیرو می‌تواند بیان کند.

وی افزود: راندمان آبیاری در کشور به ۴۶ درصد ارتقا یافته که با اقدامات در حال انجام برای توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، این عدد ارتقا نیز می‌یابد.

نیازی تصریح کرد: ما در خاک شرایط خوبی نداریم. در کل کشور دسته‌بندی داریم با عنوان کلاس خاک که درجه‌بندی می‌شود و ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار خاک درجه یک داریم و این یعنی در خاک شرایط خوبی نداریم. کلاس یک و دو خاک برای ساخت مسکن ممنون است. حدود ۳۵ میلیون هکتار در کل کشور قابلیت زراعت دارد و ۱۸ میلیون هکتار در عرصه تولید در اختیار داریم و سالی ۱۴ میلیون هم سطح زیر کشت است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: آخرین تکنولوژی‌ای که برای افزایش بهره‌وری آب استفاده می‌شود،‌ قرار دادن آب به صورت قطره‌ در ۲۰ سانتیمتری زیر زمین در اطراف ریشه است و این طرح در ۱۶ نقطه کشور توسط شرکت‌های دانش بنیان اجرایی می‌شود.

وی اضافه کرد: رئیس‌جمهور دستور داده که ۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به این سامانه پیشرفته مجهز شود.

نیازی در ادامه تفکیک شدن اراضی را مشکل عمده در افزایش بهره‌وری و راندمان خاک عنوان کرد و گفت: تاکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی تقریبا به صورت یکپارچه شده و به تجهیزات مدرن مجهز شده است.

این مقام مسئول در ارتباط با دلایل عدم اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی ایلام و خوزستان، گفت: اجرای این طرح نیازمند دستور خاص است و زمان آن معلوم نیست و شاید تا ۱۰ سال نیز طول بکشد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اراضی ایلام و خوزستان اکنون در مرحله مطالعه و تحقیق قرار دارد.

نیازی با بیان اینکه تهیه خاک سخت‌تر از تهیه آب است، عنوان کرد: منابع اعتباری برای اولین بار در بودجه ۱۴۰۲ حدود ۳۵ میلیارد تومان برای مطالعات خاک هزینه خواهد کرد. هرچند مبلغ زیادی نیست اما به عنوان اولین گام که به طور جداگانه به موضوع خاک در بودجه ۱۴۰۲ توجه شده، مهم است.

نیازی در ارتباط با اختصاص بودجه به بخش آب و خاک در طرح مولدسازی گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۱ اجازه داده شده بود که ۳۰ همت از اموال وزارت جهاد کشاورزی فروخته و در طرح‌های آب و خاک استفاده شود اما با توجه به اینکه این امر محقق نشد برای سال آینده باقی ماند.

وی اضافه کرد: همچنین اجازه تهاتر برای تامین نیاز پروژه‌های آب و خاکی به ما داده شده است.

صفدر نیازی از مطالعه طرح جلوگیری از خروج آب از سه استان شمالی خبر داد و گفت: این طرح در حال مطالعه است و سالانه ۹ میلیارد مترمکعب از این سه استان به خزر می‌ریزد. برای مقابله با آن ۷۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://localhost/parsinews/?p=38190

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • تازه ترین ها

پربحث ترین ها